2018 Scholarship Recipients

Wilbraham-Hampden Scholarship Foundation Scholarship

Alexandrea Maziarz
Olivia Naumec
Zachary Fernandes
Jared Buteau
Juliana Trosky
Danielle Doleva
William Blomerth
Madison Bonavita
Matthew Pluta
Nora Scully
Matthew Berg
Kelsey Wilkinson

THE WHSF FRANCIS S. PYCHEWICZ SCHOLARSHIP

Jacob Hotaling

JERRY A. BADGER SCHOLARSHIP

Aidan McGovern

JOHN S. BORDENUK SCHOLARSHIP

Thomas Dufour

Brandon Hapgood

SHAWN COURTNEY MEMORIAL SCHOLARSHIP

Brian Anderson

Giavana LaChapelle

ERVIN & HARRIS LANDSCAPING ENTREPRENEUR SCHOLARSHIP

Hannah Garvey

Emma Kate Miller

EDDIE FALLON AND JONNY GREGOIRE “LIVE BIG” SCHOLARSHIP

Jack Dunklee

JOHN M. FLYNN MEMORIAL SCHOLARSHIP

Aimee Joliceur

DR. PAUL C. GAGLIARDUCCI SCHOLARSHIP

Richard Prairie

GARVEY/POST OFFICE PARK YOUNG ENTREPRENEURIAL SCHOLARSHIP

Eric Dzierzgowski

GFWC WILBRAHAM JR. WOMEN’S CLUB SCHOLARSHIP

Maria Graziano

GREATHORSE SCHOLARSHIP

Alexander Puhalski

Saida Gamidova

HAMPDEN POLICE ASSOCIATION SCHOLARSHIP

Sarah Rossi

Savannah Polci

THE INSURANCE CENTER OF NEW ENGLAND SCHOLARSHIP

Ethan Gasteyer

LUSO FEDERAL CREDIT UNION

Claire Puhalski

HAROLD MILLER MEMORIAL SCHOLARSHIP

Margaret Giordano

MONSON SAVINGS BANK SCHOLARSHIP

Isabela Ferraro

Grace Pettengill

Bianca Pio

NORTHERN TREE SERVICE SCHOLARSHIP FOR EXCELLENCE

Autumn Joyce

PROSHRED ENTREPRENEURIAL SCHOLARSHIP

Jack Gotta

HENRY AND JANE PROTHERO SCHOLARSHIP

Skylar Kolisko

Jillian Talenda

RECREATION ASSOCIATION OF HAMPDEN (RAH) SCHOLARSHIP

Thomas Forcier

Ashley Sheehan

FATHER JOSEPH M. SORRANO ANNUAL SCHOLARSHIP

John Patrick McGrath

Callie Cyr

TROMBLEY ASSOCIATES INVESTMENT SCHOLARSHIP

Emma Puhalski

MARY JANE WILLMS MUSIC SCHOLARSHIP

Ryan D. Schneider

CLASS OF 2013 SCHOLARSHIP/DAKOTA GIORDANO MEMORIAL SCHOLARSHIP

Olivia Falcone

LA CUCINA di HAMPDEN HOUSE

Nora Fitzgerald

KINDNESS ROCKS SCHOLARSHIP

Samantha Miller

THE WILLIAM AND ANNA KOBER SCHOLARSHIP

Gabriella Derose

MRHS ALUMNI HALL OF FAME “DO GOOD ANYWAY” SCHOLARSHIP

Jessica Anderson

PIONEER VALLEY FINANCIAL GROUP SCHOLARSHIP

Elizabeth Williams

PROJECT BLUEBERRY SCHOLARSHIP

Matthew Walting

WILBRAHAM HILL CLIMB SCHOLARSHIP

Anthony DiNoia

THE WILBRAHAM SHOPS SCHOLARSHIP

Grace Trudeau

THE FRANCIS S. PYCHEWICZ MEMORIAL SCHOLARSHIP

Anthony Zeimbekakis

BOSTON ROAD ANIMAL HOSPITAL SCHOLARSHIP

Samantha Falcone

DONALD NORMAN COREY MEMORIAL SCHOLARSHIP

Jack Millot

PETER J. DELANEY MEMORIAL SCHOLARSHIP

Cody Tenczar

ELAINE T. HOLDSWORTH STRINGS INSTRUMENTAL MUSIC SCHOLARSHIP

Frasiser Vachon

SUSAN JONES MEMORIAL SCHOLARSHIP

Nora Olsen

ROY S. BROWN SCHOLARSHIP

Timothy Budrow

THE PAMELA S. ACCARDI MEMORIAL TENNIS SCHOLARSHIP

Haley Gurski

DR. RICHARD A. BROWN SCHOLARSHIP

Kara Gasteyer

NED DOYLE “GO FALCONS” SCHOLARSHIP

Hannah Yelle